Tiedotuskeskuksessa nyt

Tiedotuskeskuksella oli ennätyksellisen vilkas vuosi

Tanssin Tiedotuskeskuksen vuosi 2010 oli ennätyksellisen vilkas. Erityisesti kansainvälisen toiminnan puolella toteutettiin ennätysmäärä hankkeita. Tiedotuskeskuksen vuosikertomus on nyt luettavissa verkossa.

Vuosi 2010 oli kansainvälisten tanssi- ja esittävän taiteen messujen supervuosi. Tiedotuskeskus osallistui vuoden aikana neljille eri messuille Euroopassa, Aasiassa ja Pohjois-Amerikassa.

Messujen ohella tiedotuskeskus osallistui Shanghain maailmannäyttelyn tanssiohjelman toteuttamiseen TANSSI/DANCE-näyttelyn myötä. Lisäksi tiedotuskeskusta työllisti koko vuoden ajan joulukuussa 2010 Tukholmassa toteutunut ensimmäinen pohjoismainen nykytanssikatselmus ICE HOT.

Kaikkien messuosallistumisten yhteydessä toteutettiin tuottajien TAIVEX-vientivalmennusohjelmaan liittyvä opintomatka. Tiedotuskeskus oli näiden matkojen vetäjä. Tiedotuskeskus myös toteutti vuoden alussa TAIVEX-koulutukseen kuuluneen, viikon kestävän CINARS-koulutuksen. Koulutus tarjosi sekä teoreettista tietoa että käytännön taitoja, joita tarvitaan tuloksellisessa kansainvälisessä toiminnassa.

Tiedotuskeskus 30-vuotta

Vuosi 2010 oli Tanssin Tiedotuskeskus 30-vuotisjuhlavuosi. Tiedotuskeskus juhlisti 30-vuotista toimintaansa järjestämällä juhlase­minaa­rien sar­jan.

Tanssissa on tulevaisuus -seminaarisarjan aiheet nousivat joulu­kuussa 2009 julkaistusta valtion tanssitaidetoimikun­nan tanssin strategiasta Tanssissa on tulevaisuus. Tans­sin visio ja strategia 2010­–2020.

Sarjan kuudesta osasta kaksi oli pienelle ryhmälle tarkoitettuja kutsuseminaareja ja neljä seminaaria oli yleisölle avoimia.

Seminaarisarjan osat olivat

Tanssin Tiedotuskeskuksen vuosikertomus verkossa:
Asiakirjat > Tiedotuskeskuksen toiminta > Toimintasuunnitelmat ja vuosikertomukset

Etusivu » AJANKOHTAISTA » Tiedotuskeskuksessa nyt » Tiedotuskeskuksella oli ennätyksellisen vilkas vuosi

Etusivu   

English    Sivukartta    Palaute