Simon Beyer-Pedersen: Re:Action
Nykytanssi|Tanssin päivä
Elävää musiikkia sisältävä kokoillan nykytanssiteos Re:Action käsittelee tietoisuuttamme. Miten reagoit erilaisissa tilanteissa - vai reagoitko ollenkaan?
“Re:Action” on kokoillan nykytanssiteos, jossa on elävää musiikkia. Reagointi tai toimiminen voi ilmaista sen, miten me käsittelemme minuutemme eri tasoja erilaisissa tilanteissa ja vuorovaikutustilanteissa. Pienten kokemusten, vapaiden keksintöjen, järjettömyyden ja improvisaation sekoituksessa, jossa mitä tahansa voi tapahtua, kaikki on mahdollista ja todennäköisesti ei ole. Ei ole salaisuuksia, johdonmukaisuuksia, epäilyksiä, eikä lakeja. Kivuliasta, miellyttävää, surun kirjoja ja myötätuntoa kaikkia ihmisiä kohtaan kaikilla elämänalueilla. Voimmeko olla vapauttajia tai näyttäytyä nolostuttavina, mutta tilanteen ollessa pahimmillaan, heräämme. Ihmisiä halkaistaan, kaksinkertaistetaan, kopioidaan ja haihdutetaan, kootaan uudelleen. Oletko tietoinen siitä, reagoitko tai ryhdytkö toimimaan?
Koreografia: Simon Beyer-Pedersen | Musiikki: Olli Estola | Tanssijat: Janne Aspvik ja Meri Salmela | Koreografin assistentti: Heli Pippingsköld | Tuotanto: JoJo – Oulun Tanssin Keskus, Simon Beyer-Pedersen | Teosta tukee: Taiteen Edistämiskeskus | Kesto: n. 50min | Kantaesitys 27.4.2018

Simon Beyer-Pedersen
27.4.2018
19:00
Ensi-ilta
28.4.2018
19:00
17.5.2018
19:00
18.5.2018
19:00
19.5.2018
19:00