Dance Health Finland – juhlaseminaari 12.-13.11. (Helsinki / etäosallistuen)
Dance Health Finland – juhlaseminaari
20 vuotta tanssilääketiedettä Suomessa
Pe-la 12.-13.11.2021 | Tenholantie 10, Helsinki & etäosallistuen
Esittävien taiteenalojen hyvinvointia edistämään pyrkivä Dance Health Finland -yhdistys (DHF) juhlistaa tänä vuonna 20-vuotista taivaltaan kaksipäiväisellä seminaarilla 12.-13.11.2021. Seminaari huipentuu Dance For Life –juhlagaalaan, joka järjestetään Aleksanterin Teatterissa isänpäivänä su 14.11. klo 15:00. Kutsumme kaikki esittävien taiteenalojen toimijat sekä niiden parissa toimivat ja aiheesta kiinnostuneet terveydenhuoltoalan ammattilaiset ja opiskelijat kohtaamaan toisensa oppimisen ja jakamisen äärellä!
Perjantain seminaarikielenä on suomi, lauantain luennot pidetään englanniksi. Seminaariin voi osallistua niin paikan päällä kuin etäyhteydellä ja tallenteet jäävät tapahtuman jälkeen väliaikaisesti osallistujien omaan käyttöön.
Perjantai 12.11.2021 Klo 13-19: Taiteilijan ääni
Ensimmäisen seminaaripäivän kantava teema on Taiteilijan ääni. Keskiöön nousevat taiteilijoiden omat kokemukset, ja uran käännekohtia käsitellään sekä kollegiaalisessa vuoropuhelussa että yhdessä terveydenhuoltoalan ammattilaisten kanssa mm. kuntoutusprosesseja ja raskauden jälkeen työhön paluuta läpi käyden. Vastaamme myös jäsenistömme toiveeseen syventyä liikkuvuusharjoitteluun käytännön tasolla.
13-13.15 Laura Nuutinen ja Jarmo Ahonen
-Avaussanat ja katsaus DHF:n historiaan
13.15-14.15 Jarmo Ahonen (fysioterapeutti, tietokirjailija, Pilates-kouluttaja), vierailijana Tero Saarinen (taiteellinen johtaja, koreografi, tanssija)
-Kuntoutuminen isosta vammasta: lonkan tekonivelleikkaus
14.15-15.15 Tero Saarinen (taiteellinen johtaja, koreografi, tanssija), Mammu Rankanen (tanssitaiteilija ja taiteellisen tutkimuksen tohtoriopiskelija), Henna Kaikula (sirkustaiteilija, taiteellinen johtaja), Pirkko Ahjo (tanssinopettaja)
-Paneeli: Uran kaari ja muuntuva ruumiillisuus
15.15-15:45 Kahvi
15:45-16:45 Henri Hänninen (LitK, sirkustaiteilija, valmentaja, kouluttaja)
-Liikkuvuus – käytännön harjoittelua
17-17:45 Johanna Osmala (fysioterapeutti) ja Sara Saviola (tanssija)
-Tanssijan työhön paluu raskauden jälkeen
17:45-18:45 Jari Karppinen (fysioterapeutti, TtM, väitöskirjatutkija, kouluttaja)
-Fyysisesti aktiivisten naisten hormonitoiminnan tukeminen läpi elämän – Hyvinvointia yli vaihdevuosien
18:45-19 Loppusanat
—
Saturday 13.11.2021 10-17:30 pm: What can we learn from each other?
Englanninkielisen seminaaripäivän teemana on What can we learn from each other? Kotimaisen ja kansainvälisen tanssilääketieteen, sirkuksen ja urheiluvalmennuksen ammattilaiset keskustelevat hyvin konkreettisesti yhteisistä perustoista sekä siitä, mitä eri lajit ja tieteenalat voivat oppia toisiltaan. Miten yhdistää tiede ja taide? Miten tapahtuu kuntoutusprosessi ja vammojen ennaltaehkäisy urheilijalla, entä esiintyvällä taiteilijalla? Miten jalkauttaa urheilupsykologian ja -ravitsemuksen tietoutta ja keinoja esittävän taiteen kentälle? Miten tuoda tanssi terveydenhuoltoon ja osaksi kuntoutusta?
10-10:45 Nico Kolokythas, MSc, ASCC, Ph.D. Strength and conditioning coach
-Are Performing Artists Athletes?
10:45-11:45 Vesa Kuparinen (Head Sports Physiotherapist of Finnish Olympic Commitee/High Performance Unit) & Johanna Osmala (Senior Physiotherapist, Finnish National Ballet)
-Return to Sport – Return to Stage
11:45-12:45 Lunch
12:45-13:45 Elsa Urmston (MSc PGCAP FHEA, Dance Educator, PhD Candidate, Graduate School of Education, University of Exeter), Mikko Rinnevuori (M. Ed., headmaster, artist) & Atte Niittykangas (Physiotherapist)
-Periodization in Performing Arts
14-15 Åsa Åström (Dancer, Teacher) & Åsa Elowson (Dancer, Physiotherapist)
-Lecture & Movement Session: Dance for Health – Dance for Parkinson’s Disease
15-15:30 Coffee break
15:30-16:30 Paula Thesleff (M.Psych, MSc Sport & Health Sciences, Certified Sports Psychologist) & Suvi Honkanen (Dancer, Writer)
-Psychological Safety and Body Image in Performing Arts
16:30-17:15 Mari Lahti, Sports Nutritionist
-Nutrition and Wellbeing for Performing Arts
17:15 Closing remarks
Lue lisää tapahtumasta: www.dhf.fi
Facebook: https://www.facebook.com/events/294314505823931/
Yhteydenotot: dhf@dhf.fi
Liput: https://www.lippu.fi/eventseries/name-2966289