Tanssitilastot
Tiivistelmä vuoden 2010 tanssitilastoista
Suomalaista tanssia näki ennätysmäärä ihmisiä. Shanghain maailmannäyttelyssä tanssi sai jopa yli 100 000 katsojaa.
Katso 2010 tilastot
Tanssin esitykset ja katsojat 2010 (pdf) › (csv) ›
Yksittäisten koreografien esitykset ja katsojat 2010 (pdf) › (csv) ›
Aluekeskusten esitykset ja katsojat 2010 (pdf) › (csv) ›
Suomalaisten ryhmien esiintymiset ulkomailla 2010 (pdf) › (csv) ›
Suomalaisen tanssin kokonaiskatsojaluku nousi huimasti ja oli 544 034 katsojaa vuonna 2010. Suureen katsojamäärään vaikutti erityisesti yhden koreografin Shanghain maailmannäyttelyalueella esitetyt 85 esitystä, jotka keräsivät yli 100 000 katsojaa.
Yksittäisten koreografien määrä, toiminnan volyymi ja katsojaluvut kasvoivat vuonna 2010. Tämä selittynee myös tanssin aluekeskusten positiivisella vaikutuksella freelancetekijöiden työmahdollisuuksiin. Vuonna 2010 tilastoitiin 60 erillisen toimijan esitys- ja katsojalukuja (aik. 41).
Tanssiesitysten kokonaismäärä oli 2 771 ilmaisesitykset mukaan lukien, selvästi enemmän kuin edellisenä vuonna.
VOS-tanssiryhmien esitys- ja katsojaluvuissa oli pudotusta: VOS-ryhmiä oli tänä vuonna yksi vähemmän kuin aikaisempina vuosina. Toisaalta VOS-tanssiryhmillä oli yhteistuotantoja puheteatterien kanssa, ja niiden luvut on kirjattu pääosin ko. puheteatterien tilastoihin. Yhteistuotannoista johtuva lasku on erityisen selkeä Aurinkobaletin ja Tanssiteatteri Minimin luvuissa.
Uusia tanssiteoksia eli kantaesityksiä tuotettiin yhteensä 188. Vapaat tanssiryhmät ja freelancekoreografit tuottivat niistä noin 72 %.
Vuoden 2010 aikana nähtiin 29 suomalaisen tanssiryhmän ja koreografin teoksia yhteensä 24 eri maassa. Ulkomailla järjestettiin 247 esitystä.