Suomalaisia tanssinammattilaisia PAMS – Performing Arts Market -messuilla Koreassa

UUTISET
18.9.2019

Tanssin tiedotuskeskus osallistuu Korean Soulissa lokakuussa järjestettävään kansainväliseen esittävän taiteen myyntitapahtumaan yhdessä suomalaisten tanssitaiteilijoiden ja -ryhmien kanssa. Pohjoismaat edustavat tapahtumassa yhteisellä messuosastolla, jonne Suomesta osallistuu myös Sirkuksen tiedotuskeskus ja joukko sirkustaiteilijoita.

 

Tero Saarinen & National Dance Company of Korea: Vortex © PARK Hyun-keun

Pohjoismaisten osallistujien yhteinen messuohjelma sisältää mm. verkostoitusmistilaisuuksia, paneelikeskusteluja ja pitchaustilaisuuksia. Soulissa nähdään kaksi suomalaista esitystä: Tero Saarisen National Dance Company of Korealle koreografioima teos Vortex LG Art Centerissa ja Susanna Leinonen Companyn Nasty Arko Arts Theaterissa.

”Mobility development for diversity and inclusion in the performing arts”-paneelikeskustelussa Suomea edustavat Elli Isokoski (Myrskyryhmä) ja Johanna Tuukkanen (ANTI-festivaali). Paneelikeskustelun moderaattorina toimii Kyu Choi (AsiaNow). Keskustelu on osa Korea–Nordic Connection -yhteistyöohjelmaa, jonka tavoitteena on luoda pohjaa yhteistyölle pohjoismaisten ja korealaisten esittävän taiteen toimijoiden välille.

Tutustu tarkemmin messuohjelmaan englanninkielisillä sivuilla.

Susanna Leinonen Company: Nasty © Jonas Lundqvist

Suomalaiset PAMS:ssa:

Nea Granlund, Agentti
PRAGMA Helsinki
nea@pragmahelsinki.fi

Elli Isokoski, Koreografi
Myrskyryhmä
elli.isokoski@gmail.com

Susanna Leinonen, Taiteellinen johtaja
Susanna Leinonen Company
susanna@susannaleinonen.com

Johanna Nuutinen, Taiteellinen johtaja
Johanna Nuutinen +CO
johanna@johannanuutinen.com

Marjo Pyykönen, Toiminnanjohtaja
Carl Knif Company
marjo@carlknifcompany.com

Valtteri Raekallio, Taiteellinen johtaja
Raekallio Corp.
valtteri@raekallio.fi

Riikka Siirala, Koreografi
Loiske Ensemble
loiske@osiristeatteri.fi

Johanna Tuukkanen, Taiteellinen johtaja
ANTI Contemporary Art Festival
johanna@antifestival.com

Riitta Aittokallio, Projektipäällikkö
Dance Info Finland
riitta.aittokallio@danceinfo.fi